سرزمین وب
منو سایت
شما اینجا هستید

فلاتر چیست؟

فلاتر بهترین و ساده ترین فریمورک طراحی اپلیکیشن

در دنیای امروزه تکنولوژی با سرعت بسیار زیادی در حال پیشرفت است که زندگی را  فراتر از تصور برای بشر آسان میکند .

دراین دوران اپلیکیشن های موبایل بیشتر و بیشتر محبوب شدند.  خوشبختانه بسیاری از ابزارهای برنامه نویسی در دسترس برنامه نویسان است با توجه به محبوبیت موبایل و مزایای استفاده از آن در این دوران ، فناوری جدید و کاربردی به نام فلاتر یکی از ابزارهای جدید و شاخص برای این کار است .

فلاتر چیست و چرا بهترین راه برای برنامه نویسی انواع اپلیکیشن مانند اپلیکیشن اندروید، iOS و وب اپلیکیشن است.

همه دوستان میدانند که شرکت گوگل در حوزه  تکنولوژی یک شرکت بسیار بزرگ میباشد که توانسته بازار بسیار بزرگی را در این حوزه از رقیب های دیرینه خود کسب نماید. نمونه ای که میتوان نام برد راه اندازی سرویس Gmail و جایگزین کردن آن به جای ایمیل یاهو به گونه ای که وب سایت ها برای ورود وعضویت خود از این ابزار استفاده میکنند و حتی ساخت یک سیستم عامل به نام اندروید که تحول بزرگی در تلفن های همراه ایجاد نمود.

شرکت گوگل در سال 2011 در ابتدا زبان برنامه نویسی جدیدی به نام دارت را ارائه نمود که یک زبان شی گرا می باشد . یادگیری این زبان به شدت آسان می باشد و شما میتوانید در مدت بسیار کوتاهی این زبان را فراگیرید. از طرفی یک داکیونت بسیار کامل و طبقه بندی شده ای را نیز برای این زبان تهیه و انتشار داد و پس از آن نیز یک بستر برای تست کدها به صورت آنلاین ایجاد نمود.

 

فلاتر از دو بخش مهم تشکیل شده است:

  •  کیت توسعه دهنده نرم افزار :  مجموعه ابزارهایی که به شما در توسعه برنامه های خود کمک می کنند. این شامل ابزارهایی برای تبدیل کد پایه به کد دستگاه بومی (کد برای iOS و Android) است.
  • فریم ورک (کتابخانه ) : مجموعه ای از عناصر UI قابل استفاده مجدد (دکمه ها، ورودی های متن، لغزنده ها و غیره) که می توانید برای نیازهای خود شخصی سازی کنید.کتابخانه  که به زبان دارت نوشته شده است شامل تعدادی کلاس و تابع است و اجازه می‌دهد برنامه‌ها با فلاتر بسازید. مثلا برقرای ارتباط با موتور فلاتر به کمک APIها یک از این موارد است.

مزایای استفاده از فلاتر 

  • عملکرد تلفیقی: فلاتر برای هر دو سیستم عامل اندروید وIOS  مناسب است و با استفاده از یک بار برنامه نویسی دو عدد خروجی به شما میدهد
  •  توسعه سریع :یکی از جذاب‌ترین قابلیت‌های فلاتر Hot Reload نام دارد. به کاربر این امکان را میدهد تا بتواند به راحتی آزمون و خطا کرده و به بهترین نتیجه برسد.
  • رابط کاربری :هگام استفاده از فلاتر میتوان از ویجت های فراوان آن استفاده کرد یا اینکه ویجت جدید و راحت مد نظر خودتان را بسازید.
  • پایداری : از آنجایی که در فلاتر شما از ویجیت های فلاتر استفاده میکنید ، در هنگام آپدیت فلاتر با مشکلات کمتری رو به رو هستید.
  • سازگاری : از آنجایی که ابزارهای مورد استفاده ما بخشی از برنامه ما حساب می‌شوند نه پلتفرم یا سیستم عاملی که روی آن اجرا می‌شوند، در فلاتر وابستگی زیادی به نوع سیستم عامل یا نسخه آن نداریم. این یعنی پروژه ما احتمالا روی نسخه‌های مختلف یک سیستم عامل به درستی اجرا می‌شود و کار ما در تست محصول سبک‌تر است

از آنجایی که توسعه دهنده اندروید و ارائه دهنده فلاتر یک شرکت می باشد ، به نظر میرسد در آینده شرکت گوگل برنامه ای جهت هماهنگی بیشتر فلاتر و اندروید خواهد داشت که این موضوع میتواند در آینده کاری فلاتر کاران بسیار موثر باشد.

comment برای درج دیدگاه لطفا وارد شوید