سرزمین وب
منو سایت
شما اینجا هستید

وردپرس چیست ؟

برای اینکه درک درستی از وردپرس داشته باشید باید با عنوان CMS یا به عبارتی مدیریت محتوا آشنا شوید.

cms یا مدیریت محتوا چیست؟

در گذشته وب سایت های ایجاد شده به صورت صفحات html طراحی می شدند ، برای تغییر یا افزودن بخش هایی به آن نیز باید مدیر زبان HTML را به خوبی می دانست. از طرفی نیز حجم فایل و خطوط کدنویسی بسیار زیاد می شد که دردسرهای بسیار زیادی را برای مدیریت وب سایت ایجاد می نمود. برای رفع این مورد با زبان های برنامه نویسی (معمولا php) یک سیستمی را تهیه نموده اند که موارد افزودن مقاله ، محصول و ... را به صورت خودکار انجام میداد. امکان تغییر و یا ویرایش نیز به سهولت امکان پذیر میشد ، به دلیل نوع عملکرد این برنامه به آن نام مدیریت محتوا دادند. یک سری مدیریت محتوا آماده نیز پس از مدت ها ارائه شده که وردپرس یکی از معرف ترین آنها می باشد .

وردپرس چیست؟

وردپرس یک مدیریت محتوای رایگان می باشد که شما میتوانید آن را دانلود کرده از آن برای راه اندازی وب سایت خود استفاده نمایید. زبان برنامه نویسی وردپرس php می باشد . به دلیل باز بودن سورس اسکریپت وردپرس (متن باز بودن وردپرس) میتوانید آن را با استفاده از زبان php توسعه داده یا شخصی سازی نمایید ، البته این موارد نیاز به دانش کامل php و مسلط بودن به این زبان برنامه نویسی دارد.

تفاوت برگه و نوشته در چیست؟

نوشته برای ایجاد اخبار یا بخش وبلاگ وب سایت مورد استفاده قرار میگیرد و شامل دسته بندی و برچسب می باشد.برای ذکر مثال میتوان یک سایت خبری را مثال زد که اخباری در زمینه های ورزشی ، اقتصادی ، سیاسی و ... ارائه میدهد. برای این گونه موارد ما از نوشته ها استفاده میکنیم چرا که دارای دسته بندی است و میتوانید به صورت دسته بندی شده مطالب را انتشار دهید.در صورتی که صفحه برای انتشار محتوا هایی مانند قوانین ، درباره ما و تماس با ما می باشد و همچنین این بخش فاقد دسته بندی می باشد.

قالب و افزونه چیست؟

قالب :

این بخش در وردپرس با نام پوسته شناخته میشود. قالب وب سایت مربوط به ظاهر سایت می باشد و شکل و شمایل وب سایت را برای کاربر مدیریت می کند ، البته در قالب های حرفه ای امکانات بسیاری قرار داده شده است که میتوانید آنها را به دلخواه خود شخصی سازی نمایید. از قالب های معروف میتوان به آوادا ، بی تم ، انفولد و دیوی اشاره نمود. در حال حاضر تیم های ایرانی نیز در حال توسعه قالب های ایرانی می باشد که از بهترین های آنها میتوان به قالب بهار وردپرس ، استادیار ، ایران کالا ، زنبیل  و گاجیست اشاره نمود.

افزونه:

همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد وردپرس برای راه اندازی وب سایت های شخصی و وبلاگی ساخته شده است و در بخش مدیریت امکانات بسیار ساده ای قرار داده شده است . برای توسعه و افزودن امکانات به سیستم وردپرس بخشی در آن تعبیه شده است که به آن افزونه می گویند . با استفاده از افزونه های متعدد میتوانید امکانات وردپرس را گسترش داده و انواع وب سایت را با آن پیاده سازی نمایید. به عنوان مثال برای داشتن یک پنل کاربری زیبا نیاز به کد نویسی از پایه وجود ندارد و هر وب سایت بدون برون سپاری این بخش جهت توسعه میتوانند از افزونه پنل کاربری وردپرس یار که توسط تیم وردپرس یار تهیه شده است استفاده نمایند و بدون کد نویسی این بخش را به سایت خود اضافه کنند. در واقع وردپرس قابلیت دریافت پکیج هایی را بر اساس استاندارد خود دارد. برای راه اندازی یک وب سایت فروشکاهی میتوانید از وردپرس و افزونه ووکامرس استفاده نمایید ، با نصب افزونه ووکامرس امکانات ساخت محصول جهت ایجاد وب سایت فروشگاهی در وب سایت فراهم میگردد. امیدارم نقش افزونه را درک نموده باشید.

پر کاربرد ترین افزونه های وردپرس کدامند؟

چیزی تحت عنوان پر کاربرد ترین در وردپرس وجود ندارد و این عبارت بستگی به نوع وب سایت شما می باشد ولی در این خصوص میتوان افزونه های ضروری برای هر وب سایت وردپرسی را ذکر نمود که نصب آن برای انواع وب سایت وردپرسی مورد نیاز می باشد ، در ادامه افزونه های مطرح و همچنین رایگان برای شما لیست میگردد

1- افزونه سئو: هر وب سایت وردپرسی نیاز به افزونه سئو دارد که یواست معرف ترین آنها است ، البته رنک مث نیز به تازگی با قدرت زیاد رقیب این افزونه شده و میتواند جایگزین مناسبی برای آن باشد

2-افزونه فرم تماس :  از افزونه فرم تماس 7 میتوان برای ساخت انواع فرم ها استفاده نمود ، در حالی که رایگان می باشد بسیار پرقدرت بوده و دست شما را برای راه اندازی انواع فرم باز نگه میدارد.

3- افزونه بهینه سازی : افزونه کلود فلر در بهینه سازی وب سایت به شما کمک بسیار زیادی میکند و میتوانید وب سایت خود را بهینه نمایید. افزونه مرغ مگس خوار (Hummingbird ) نیز میتواند گزینه بسیار مناسبی باشد

4- بهینه سازی تصاویر : افزونه Smush یکی از معروف ترین افزونه های موجود جهت بهینه سازی تصاویر در وردپرس می باشد.

5- امنیت : دو افزونه Wordfence و All In One WP جزء بهترین افزونه های امنیت در وردپرس می باشند

6- افزونه صفحه ساز : با استفاده از این افزونه ها میتوانید وب سایت خود را فارغ از اینکه از چه قالبی استفاده میکنید به صورت دلخواه چیده و صفحات بسیار جذابی را بدون دانش برنامه نویسی به وجود آورید . معروف ترین و بهترین افزونه صفحه ساز المنتور است که امکانات بسیار گسترده ای را در اختیارات شما قرار میدهد ، این افزونه به دلیل محبوبیت دارای افزونه های جانبی جهت افزودن امکانات بیشتر به آن می باشد. البته ویرایشگر متن جدید وردپرس یعنی گوتنبرگ نیز به شدت در حال پیشرفت می باشد و آینده درخشانی خواهد داشت.

نکات کلیدی در خصوص راه اندازی وب سایت با وردپرس؟

  در خصوص راه اندازی وب سایت با وردپرس یک نکته را باید همیشه مد نظر داشته باشید که با وجود اینکه افزونه های بسیار زیادی برای وردپرس به جهت  افزودن امکانات به وب سایت شما وجود دارد ولی سعی نمایید از افزونه هایی استفاده کنید که چندین کار را برای شما به صورت همزمان انجام میدهد ، نصب افزونه های بسیار زیاد باعث کاهش سرعت وب سایت می شوند و همچنین امکان تداخل بین افزونه ها را به شدت بالا میبرد ، پس سعی کنید افزونه هایی استفاده کنید که چندین کار را برای شما انجام دهند تا کمتر شاهد افت سرعت وب سایت باشید. هرگز از افزونه های نال شده استفاده نکنید چرا که احتمال هک شدن وب سایت شما بسیار بالا میرود و دارای کدهای مخرب می باشد. همیشه افزونه های خود را از وب سایت های سازنده یا وب سایت های معتبر تهیه نمایید ، از وب سایت های معتبر فارسی جهت تهیه افزونه میتوان به وردپرس یار ، راست چین و ژاکت اشاره نمود.

comment برای درج دیدگاه لطفا وارد شوید