سرزمین وب
منو سایت
شما اینجا هستید

پیاده سازی و نکات مروبط به ایجکس

با سلام خدمت تمام دوستان عزیز

در این درس ajax را به صورت کامل توضیح داده و تمام نکات مروبط به ایجکس را در این درس بررسی میکنیم. پس از مشاهده این درس شما قادر خواهید بود ایجکس را در وب سایت پیاده سازی نمایید و درخواست هایی را برای سرور ارسال کنید.

کاربرد ایجکس چیست ؟ 

از این تکنولوژی برای ذخیره سازی اطلاعات در دیتابیس ، ارسال درخواست به انواع api و هر نوع درخواست سمت سرور برای تبادل اطلاعات میتوان استفاده نمود

یکی از بهترین مثال‌هایی که می‌توان زد، google suggestion است. هنگامی که شما در باکس جستجوی گوگل در حال نوشتن عبارتی برای جستجو هستید، گوگل بدون refresh صفحه، موارد مشابه را پیدا می‌کند و آنها در یک لیست به شما نمایش می‌دهد. همانطور که می‌بینید کار با این فناوری بسیار هیجان انگیز به نظر می‌رسد!

مزایا و معایب ایجکس چیست؟

مانند هر تکنولوژی دیگر ایجکس هم دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است.

مهم‌ترین مزایای ایجکس

  • خواندن اطلاعات از سرور بعد از لود شدن صفحه
  • بروزرسانی یک صفحه بدون نیاز به بارگذاری مجدد آن
  • ارسال داده به سرور در پس‌زمینه‌ی سایت

 مهم‌ترین معایب ایجکس

  • استفاده از درخواست xmlhttp که ممکن است توسط برخی از مرورگر‌ها پشتیبانی نشود.(در حال حاضر تمام مرورگرها پشتیبانی میکنند)
  • اجرا نشدن دستورات AJAX درصورتی که جاوا اسکریپت مرورگر توسط کاربر غیرفعال شده باشد.
  • دشواری بیشتر در اشکال‌زدایی و تست برنامه‌های ایجکس (نیاز به تجربه دارد)

Making Asynchronous Calls (ایجاد فراخوانی‌های غیرهم‍زمان):

استفاده از  Ajax امکان برقراری تماس‌های غیر هم‌ زمان با سرور را فراهم می‌کند و در نتیجه مرورگر کاربر بدون صبر برای دریافت کل اطلاعات، می‌تواند فعالیت جدیدی را انجام دهد.

User friendly (کاربر پسند): 

بدیهی است عدم لود مجدد صفحه و در نتیجه عدم پرش صفحه یا نمایش صفحه سفید در هنگام refresh و افزایش محسوس سرعت نمایش اطلاعات، حس خوب تجربه کاربری (Ux) را افزایش خواهد داد.

 

Increased Speed (افزایش سرعت):

اصلی‌ ترین هدف ایجکس افزایش سرعت، کارایی و قابلیت استفاده (Usability) وب سایت است. از بارزترین نمونه‌های کاربردی Ajax، می‌توان به رتبه‌دهی کاربران به یک فیلم، برنامه، محصول یا هر سرویس ارائه شده دیگر و ذخیره این اطلاعات در پایگاه داده سایت بدون نیاز به صبر برای لود مجدد صفحه اشاره کرد.